Web Sitesi Nedir?

Web Sitesi Nedirİnternet Sitesi Nedir?

Web Sitesi Nedir

- Web sitesi çağın medyası olan İnternet üzerin de yer alan size ait bir iletişim panosudur.
- Bilindiği üzere Internet, Radyo ve Televizyon gibi bir medya sayılmakta ve etkinliği açısından diğerlerinden ön plana çıkmaktadır.
- Bir web sitesi sayesinde, firmanızın tanıtımını yada kendiniz ile ilgili bilgilerin sunulmasını çok daha büyük kitlelere (tüm dünyaya) en ekonomik şekilde yapabilirsiniz.
- Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuz olacaktır.
- Sitenizi ziyaret edenler firmanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklardır.
- Kurumsal kimliğinizi tamamlamış firmanız ile web siteniz bir bütün olup, daha büyük bir anlam taşıyacaktır.

Statik Web Sitesi Nedir?

Statik web siteleri ; Web tasarımı bilginiz olmadığı takdirde siteyi tasarlattığınız firmaya bağımlı kalabileceğiniz bir site türüdür. Statik web siteleri daha çok görsel programlarla hazırlanan sitelerdir.Programlama bilgisi gerektirmez. Web tasarımcı tarafından hazırlanan site sitenin yayınlanacağı server'a kopyalanır ve site yayına girmiş olur. Statik web sayfalarının içeriği tasarlayan firma veya kişi tarafından değiştirilir. Örnek vermek gerekirse kırtasiye ürünleri satan bir firmamız olsun firma bize başvurarak bir statik site istediğini söyler ve bilgileri bize verir krtasiye firmasının ürünler bölümünde kalemler olsun site tasarlanır ürünler bölümünde 20 kalem gösterilmektedir işlem tamamlanmış olur site yayına girer aradan 1 ay geçer kırtasiyenin yeni kalem ürünleri çıkar kırtasiye firması siteye yeni ürünlerini eklemek ister ama web sayfası statik olarak tasarlandığı için bu değişiklikleri yapamaz ve siteyi yapan firmaya başvurur siteyi yapan firma değişiklikleri yapar ve web sitesini tekrar yayınlanacağı server'a kopyalar ve site yayına girmiş olur.

Kimler Statik Web Sitesi Yaptırmalıyım?
- Yaptıracağınız sitenin içeriği çok fazla değiştirilmeyecekse
- Sayfa sayısı çok fazla olamayacaksa

Statik Web Sitesi Avantajları Nelerdir?
- Web sunucularında çok fazla özellik gerektirmemesi
- Hosting (barındırma) maliyetinin düşük olması
- Sayfası az olan web sitelerinde ekonomik olması
Yazılım maliyetinin düşük olması

Statik Web Sitesi Dezavantajları Nelerdir?
- Yönetim ve Güncelleme zorluğu
- Yeni web sayfası eklendiğinde tüm sayfaların yeniden işlenmesi zorunluluğu
-Web tasarımcıya bağımlılık

Dinamik Web Sitesi Nedir?

Dinamik bir web sitesinde, farklı içerik ile sunulması istenen kısımlar bir veritabanında tutulur ve sayfa çağrıldığında bu bilgiler veritabanından alınarak HTML kodları içinde sunulur. Sonuç olarak sayfayı çağıran bilgisayara giden bilgi statik bir web sitesindeki ile aynıdır, ama istek anında oluşturulmuştur. Gösterilecek sayfaların genel bir yapısı olduğunu ve içeriklerinin değişken olduğunu düşünelim. Bu durumda genel tasarım (örneğin başlık kısmı, logo vb.) tek başına veritabanında ya da dinamik içeriği oluşturacak scriptin (örneğin PHP, ASP, JSP kodu) içinde bulunur, ancak içeriğin (örneğin metinin) geleceği yerde scriptte bir değişken vardır. Bu değişken her sayfa için karşılık gelen metin veritabanından okunarak değiştirilmesi için kullanılır.

Neden Dinamik Web Sitesi Yaptırmalıyım?
Özellikle içeriği sık değişen, ya da geniş bir içeriğe sahip sitelerde bir değişiklik yapılmak istendiğinde sadece veritabanındaki ilgili verinin değiştirilmesi sayfanın değişmesi için yeterlidir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde güncellenebilir ve geliştirilebilir. Benzer şekilde, sitenin genel görünümü ile ilgili bir değişiklik yapılacaksa bu sadece sayfa yapısı üzerinde bir kez yapılır. Yani değişikliği bir kere yapmak, sınırsız sayıda sayfanın bu değişiklikten etkilenmesini sağlar.

Dinamik Web Sitesi Avantajları
- Hızlı ve Kolay Güncelleme
- Veritabanına ulaşmak için bir panel sağlanırsa, web yapımcıya bağımlı olmadan site güncelleyebilme
- Web sunucuda daha az yer kullanılması

Dinamik Web Sitesi Dezavantajları
- Küçük sitelerde daha yüksek maliyet
- Veritabanı sunan bir hosting (barındırma) planı gerekmesi

Web Sitesi Yaptırmak İçin Bizimle İLETİŞİM Kurun